A világban több mint 250 millió diabéteszes diagnosztizálatlan

Megosztás:
Forrás: diabetes.hu

A cukorbetegség egyre nagyobb fenyegetést jelent globálisan, jelenleg 9-ből 1 ember cukorbeteg. A világ felnőtt lakosságából 589 millió diabéteszes, ebből 252 millióan nem tudnak betegségükről, ezért esetükben magasabb a szövődmények kialakulásának és a korai halálozásnak a kockázata. Sokan csak akkor kérnek orvosi segítséget, amikor már legalább egy visszafordíthatatlan szövődményük kialakult.

A 2024-es eredményeket a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) a Diabetes Atlas 11. kiadásában publikálta, amelyet a Thaiföldön megrendezett Nemzetközi Diabétesz Kongresszuson mutattak be.

A diabétesz kezelésének költségei az egekben

A diabétesszel élők száma egyre növekszik, a Diabetes Atlas készítői hangsúlyozzák a hatékonyabb megelőzés, a korai diagnosztizálás, a kezelés minél korábbi megkezdésének szükségességét annak érdekében, hogy csökkenjen az egyének, a közösségek, az egészségügyi rendszerek és a nemzeti gazdaságok terhe. 2024-ben a diabéteszhez kapcsolódó egészségügyi költségek világszinten meghaladták az 1 trillió amerikai dollárt, még soha nem volt ilyen magas.

A diabétesz globális mértéke számokban

589 millió felnőtt
(20–79 év közöttiek) él a Földön diabétesszel, több, mint az USA, Mexikó és a Karib-térség lakossága együttvéve,

4-ből 3 fő
alacsony vagy közepes jövedelmű országban él közülük.

3,4 millió ember
haláláért felelős évente a diabétesz.

8-ból 1 felnőtt
esetében magas a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata.

1,8 millió gyerek és 20 év alatti fiatal
él 1-es típusú diabétesszel.

A kulcs a megelőzés

Dr. Dianna Magliano és dr. Edward Boyko professzorok, az IDF Diabetes Atlas bizottság társelnökei figyelmeztetnek: cselekednünk kell annak érdekében, hogy a diabétesszel élők millióinak életminőségét javítsuk, és elősegítsük a kockázati csoportba tartozók azonosítását. A növekedést mutató tendencia nagyobb tudatosságot igényel, a megelőzésre kell koncentrálni – a cukorbetegség előfordulásának folyamatos ellenőrzése mellett –, monitorozva a diabétesz teljes világszintű hatását.

A diabétesz komoly szövődményekkel társul: szív- és érrendszeri megbetegedések, veseelégtelenség, idegkárosodás, látásvesztés. A legújabb adatok azt mutatják, hogy a cukorbetegek több mint 90 százalékát kitevő 2-es típusú diabéteszeseknek 84 százalékkal magasabb az esélyük a szívelégtelenségre, mint azoknak, akik nem érintettek a betegségben.

A diabétesz hazai mértéke számokban

2024-ben Magyarországon
a 20–79 éves korosztály

10,1 százaléka
diabéteszes,

16,7 százaléka
diagnosztizálatlan cukorbeteg.

5786 halálesetért
volt felelős a cukorbetegség.

1397 dollárt
tett ki az egy főre jutó egészségügyi költség.

A kormányoknak sürgősen cselekedniük kell

Az IDF megfogalmazta: a diabétesz előfordulásának riasztó növekedése azonnali cselekvést követel. A kormányoknak megelőző egészségügyi programokba kellene befektetniük, különösen azokban a régiókban, ahol a diabétesz sok esetben diagnosztizálatlan marad. Ha korán kiszűrnék a magas kockázati csoportba tartozókat, elkerülhetővé vagy késleltethetővé válna a diabétesz és a hozzá társuló szövődmények kialakulása.

„Sürgősen határozottabb nemzeti és globális cselekvésre van szükség ahhoz, hogy feltartóztassuk a diabéteszt – mondta a kiadványt bemutató sajtótájékoztatón dr. Peter Schwarz professzor, az IDF elnöke. – Mivel 10-ből több mint 4 diabéteszes még nem diagnosztizált, a kormányoknak priorizálniuk kell a szűrést, a korai diagnosztizálást és az oktatást. Együttműködésre van szükség a különböző szektorok és tudományágak között, a kormányok, az egészségügyi ágazat, az oktatás, a technológia és a privát szektor is szerepet kell, hogy vállaljon. Túl jelentősek a következményei annak, ha nem fordítunk kellő figyelmet a diabétesz kihívásaira.”

A velünk határos országok összehasonlítása

Szerbiában magasabb a diabétesszel élők aránya (13,3 százalék), mint Magyarországon. Az összes többi országban 10 százalék alatti az arány, Ausztriában viszont csak a lakosság 7,2 százaléka diabéteszes.

A környező országok
egy főre jutó egészségügyi költsége

Ukrajnában: 624 USD,

Romániában: 900 USD

Szerbiában: 1396 USD

Magyarországon: 1397 USD

Szlovákiában: 1565 USD

Csehországban: 2184 USD

Szlovéniában: 2349 USD

Ausztriában: 6267 USD

Forrás: diabetes.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük