Három egyszerű lépés a cukorbetegség visszafordításához!

Megosztás:
Forrás: Pixabay

Ma a cukorbetegség az egyik leggyakoribb betegség, köszönhetően a megváltozott étkezési szokásoknak, mozgásszegény életmódnak és stressznek.

A 2019-es Diabetes Atlas szerint a világon a 20-79 év közötti korosztályban 463 millióra tehető a cukorbeteg egyének száma, míg Magyarországon 2019-ben több mint 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek élt cukorbetegséggel (megközelítőleg, ugyanis jóval többen lehetnek, akik nincsenek regisztrálva).

A jó hír azonban, a cukorbetegség kezelése természetes módon lehetséges. Életmódbeli változtatásokkal, és célzott kiegészítőkkel, a gyógyszeres terápia megelőzhető, sőt, akár vissza is fordítható. Ehhez gyűjtöttük össze a legszükségesebb lépéseket!

 

A cukorbetegség típusai, ez a három a leggyakoribb

Az 1-es típusú cukorbetegek vele született cukrosok. Az 1-es típusú cukorbetegség akkor jelentkezik, amikor a szervezet saját immunrendszere tévedésből hasnyálmirigy sejteket támad meg és pusztít el (autoimmun folyamat). Az 1-es típusú cukorbetegség esetszáma minden 20 évben megduplázódik! 1-es típusú cukorbetegséggel élni napi 24 órás, heti 7 napos elfoglaltságot jelent. 

Inzulinrezisztencia (IR)

Az inzulinrezisztencia (IR) néha évekkel is megelőzi a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, és sajnos sokan nem is tudnak róla, hogy ebben szenvednek. Pedig az az állapot, ahol ez a folyamat még visszafordítható lenne.

A cukorbetegség előszobájaként is emlegetett inzulinrezisztenciánál a szervezet már érzéketlen az inzulinnal szemben, így magasabb inzulinadagra van szüksége. Cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy vagy részben, vagy egészében képtelen az inzulinhormon termelésére. Igazi veszélyt jelent, hogy az érintettek többsége nem is sejti, hogy nála ez gond. Intő jel lehet azonban az elhízás, különösen a hasi térfogat növekedése!

A cukorbetegség a vércukor feldolgozásának zavarát idézi elő, mert inzulin nélkül a sejtek képtelenek lesznek a vérből kinyerni a táplálásukhoz elengedhetetlen szőlőcukrot (glükózt), ez pedig azt eredményezi, hogy a vércukorszint megemelkedik. A vérből vizelettel kiürül a szőlőcukor, ennek következtében a sejtek folyamatos éhező állapotban maradnak.

Ha felborul a harmonikus cukorháztartás, az dominóelvként hat, és szép lassan befolyásolja az összes szerv működését!  Éppen ezért a cukorbetegség kezelése nem tűr haladékot!

2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú diabetes mellitus szerzett cukorbetegség. Ma már nem csak a 40 felettiek betegsége, hanem gyermekkorban is jelentkezhet. Azonban, akárcsak az inzulinrezisztencia – az életmód megreformálásával és a megfelelő étrend-kiegészítőkkel – a 2-es típusú cukorbetegség kezelhető.

Terhességi cukorbetegség

Meg kell még említenünk a cukorbetegség típusai között a terhességi cukorbetegséget is, ugyanis egyre több kismamát érint. A terhességi cukorbetegség megelőzése és kezelése során is megkerülhetetlen az életmód, beleértve a táplálkozás fontosságát, melyre a terhesség alatt még nagyobb figyelmet kell fordítanunk.

Ezekre a tünetekre és rizikófaktorokra kell figyelnünk

A 2-es típusú cukorbetegség tünetei lehetnek:

  • fáradtságérzet
  • homályos látás
  • szomjúságérzet
  • romló immunrendszer, ami gyakori fertőzéseket eredményez
  • folyamatos súlycsökkenés nagy étvágy mellett is
  • gyakori vizeletürítés
  • szexuális problémák
  • elsötétedő bőrelváltozások (különösen a hajlatoknál)

Fontos! Ha a cukorbetegség első jeleit tapasztaljuk magunkon, eljött az ideje a cselekvésnek. Ne feledjük, a cukorbetegség kezelése ekkor még természetes módon, gyógyszer nélkül megoldható.

A megemelkedett vércukorszint csak egy tünet, nem maga a probléma. A valódi problémát az évtizedeken keresztül folytatott ülő életmód, a sok finomított szénhidrát fogyasztása és a környezeti ártalmak jelentik.

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának leggyakoribb kiváltó okai:

  • a mozgáshiány
  • az elhízás
  • az élvezeti szerekkel való visszaélés (különösen a dohányzás és az alkohol)
  • a stressz, ami észrevétlenül indítja be a folyamatot és
  • a helytelen táplálkozás

3 egyszerű lépés a cukorbetegség visszafordításához

Ha ezeket a lépéseket időben kezdjük el alkalmazni, akkor a cukorbetegség kialakulása meg is előzhető.

1. A legnagyobb gond: étkezés

  • Ne egyen olyan élelmiszereket, amelyek finomított fehér lisztet és cukrot tartalmaznak, pl. kenyerek, gabonapelyhek (kukoricapelyhek, cukorbevonatos pelyhek, puffasztott gabonák és édesített pelyhek), lisztből készült tészták, péksütemények és cukrászsütemények.
  • Kerüljön minden olyan élelmiszert, amelyben magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup van.
  • Dobja ki az összes mesterséges édesítőszert (aszpartám, szorbit, stb.) és a koffeint.
  • Ne igyon gyárilag előállított gyümölcsleveket, mert rengeteg cukrot tartalmaznak (préseljen inkább saját maga dzsúszokat sárgarépából, zellerből és céklából vagy más gyümölcsök és zöldségek kombinációiból).
  • Kerülje a hidrogénezett vagy részben hidrogénezett olajokat (amelyek a vérben transzzsírokká alakulnak), és amelyek megtalálhatók a legtöbb ropiban, csipszben, süteményben, cukorkában, péksüteményben és ömlesztett sajtban.
  • Hagyja ki a finomított olajokat is, pl. kukorica-, napraforgó-, mogyoró- és repceolaj.
  • tej pedig nem felnőtteknek való ital, magas a szénhidrát tartalma és inzulincsúcsokat idéz elő.
  • Ne vigye túlzásba az alkoholt se, maradjon az egészségesnek mondott és maximálisan is heti három pohár vörösbornál.

2. Kevesebb stressz, kisebb cukor

A stressznek drámai szerepe van a vércukorszint ingadozásában, ezért a cukorbetegség kezelése során nagyon hangsúlyos a stressz ellensúlyozása. A stressz inzulinrezisztenciát okoz, elősegíti a testsúlynövekedést a test középső részén (alma típusú elhízás), növeli a gyulladásokat és végső soron cukorbetegséget okozhatRendkívül fontos tehát a minket érő, mindennapi stressz kiegyensúlyozása, segít ebben: a rendszeres relaxáció, például a jógázás, a légző gyakorlatok, a progresszív izomlazítás, az irányított képalkotás, a forró fürdők, a torna, a meditáció, a masszázs, a hipnózis, sőt még a szeretkezés is. A túlélésünk függ tőle!

A minket érő stressz ellensúlyozásához segítségül hívhatjuk az adaptogén gyógynövényeket is. Ezek az adaptogének a stresszhez való alkalmazkodásunkat segítik, szedálás és a hozzászokás veszélye nélkül. Ha összesűrűsödtek a gondok, vagy nem találunk kiutat, ezek a gyógynövények felemelik a fejünket, kihúzzák a gerincünket és mehetünk is tovább.

3. Mozgással a kiegyensúlyozott vércukorért

A rendszeres testmozgás segít megelőzni a cukorbetegséget, csökkenti a szövődmények rizikóját, sőt, segít azok visszafordításában is. A cukorbetegség kezelés elképzelhetetlen mozgás nélkül! A mai napig nincs jobb szénhidrát anyagcsere serkentő nála. A testmozgásnak meghatározó jelentősége van az inzulinérzékenység javítása szempontjából. Sőt a mozgás hatására, izmaink szépen dolgoznak, amivel az inzulin nélküli cukorfelvételt is növeljük. Ez a fajta cukorfelhasználás még a mozgás után is megmarad egy darabig, ezzel is csökkentve a keringő cukor mennyiségét.

Kezdetben az ütemes séta is megteszi, de az is naponta minimum 30 perc legyen. Energikusabb és rendszeres testmozgásra van szükség a súlyosabb inzulin rezisztencia vagy a cukorbetegség megfordításához. Gyakran a tartósan, hetente 5-ször vagy 6-szor, napi 60 percen át végzett testmozgás vezet ahhoz, hogy a cukorbetegséget teljesen az ellenőrzésünk alatt tudjuk tartani. Az AEROB mozgásformák, vagyis a kevesebb erőkifejtést igénylő mozgásformák, melyek során oxigén jelenlétében történik meg a szénhidrátok és zsírok elégetése, kiválóak!  Ide tartozik a biciklizés, a túrázás, de az intenzív gyaloglás és a lassú kocogás is.

Forrás: anatur.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük