A terhességi cukorbetegség okai

Megosztás:

A terhességi cukorbetegség veszélyes a babára és az édesanyára nézve is.

A terhesség alatt a kismamáknál magas vércukorszint alakulhat ki. Ezt az állapotot gesztációs diabétesznek (GDM) vagy terhességi cukorbetegségnek nevezzük. Ennek szűrésére vizsgálatot végeznek a terhesgondozás során a 24-28. terhességi héten.
Amennyiben terhességi diabétesz alakul ki a várandósság alatt, az nem jelenti azt, hogy a terhesség előtt is cukorbeteg volt a kismama, ahogy azt sem, hogy a szülés után is az lesz. Azt viszont kijelenthetjük, hogy a terhességi cukorbetegség növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ezért mindenképpen érdemes rá odafigyelni.

Mi az a terhességi diabétesz?

A terhességi cukorbetegség a várandósság alatt diagnosztizált rendellenesség, amely a többi diabétesztípushoz hasonlóan befolyásolja, hogy a sejtek hogyan használják fel a cukrot. A terhességi diabétesz magas vércukorszintet okoz, ami hatással lehet a várandósságra és a baba egészségére is.

Nagyobb a valószínűsége, hogy ez az állapot jelentkezik, ha:

  • valaki túlsúllyal küzd, mielőtt teherbe esik;
  • a vércukorszintje magasabb, mint kellene, viszont még nem áll fenn a cukorbetegség diagnózisa;
  • családtagjai között vannak cukorbetegek;
  • korábban már diagnosztizálták terhességi cukorbetegséggel;
  • policisztás petefészek szindrómában (PCOS) vagy más, inzulinnal kapcsolatos egészségügyi problémával, esetleg inzulinrezisztenciával küzd;
  • magas vérnyomás, magas koleszterinszint, szívbetegség vagy egyéb egészségügyi komplikáció áll fenn nála;
  • volt már vetélése.

A terhességi cukorbetegség okai

A terhességi cukorbetegség pontos okai nem ismertek, de a hormonok nagy valószínűséggel ebben sem teljesen ártatlanok. Várandósság alatt a test nagyobb mennyiségben termel bizonyos hormonokat, többek között:

  • human placentaris lactogént (hPL), illetve
  • egyéb hormonokat, amelyek növelik az inzulinrezisztenciát, vagyis a sejtek inzulin iránti érzékenységét (ilyenkor hiába termelődik az inzulin, ha nem képes bejuttatni a vérben keringő cukrot a sejtekbe).

Ezek a hormonok segítenek fenntartani a terhességet, idővel azonban mennyiségük megnő a szervezetben, ami elkezdhet rezisztenssé (ellenállóvá) válni az inzulinnal, a vércukorszintet szabályozó hormonnal szemben. Ha ez bekövetkezik, a kismama vércukorszintje kórosan megemelkedhet, a folyamat pedig terhességi cukorbetegséghez vezethet.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük