Gyermeknap és az 50 éves zánkai úttörőtábor
- Jó hírek
- 2025. május 25.
- 4

Az első gyereknap nem akármilyen céllal jött létre, és az ötletet és a megvalósulást a gyerekek mélységes tisztelete is övezte.
Az ünnepet először a törökök nagy államférfija, Mustafa Kemal Atatürk kezdeményezte. Ő volt az, aki véget vetett a szultánok korának, kivívta a függetlenséget és megalapozta a Török Köztársaságot. Törökországban 1920. óta április 23. a gyermekek napja, és egyben a török függetlenség napja. A két ünnep azért esik egybe, mert Atatürk szerint a gyerekek képviselik a jövőt, és így nekik kell megőrizniük a szabadságot és a függetlenséget.
Több országot érintő módon először 1925-ben tartottak gyereknapot Genfben a Gyermekjóléti Konferencián. Ekkor arról határoztak, hogy a gyereknap június 1-jén legyen.
Ám ez még mindig nem esik egybe az általunk megszokottal, ami május utolsó vasárnapja. Magyarországon 1950. és 1953. között június első vasárnapján, majd 1954-től kezdve minden évben május utolsó vasárnapján tartották a gyermeknapot, és így történik manapság is. A döntéshozók ezzel azt is biztosították, hogy a gyereknap munkaszüneti napra essen. Ez meglehetősen fontos, hiszen milyen gyereknap lenne az, amikor anya és apa dolgozik, miközben a nap a gyerekek fontosságáról és az ő megbecsüléséről szól?
Az ünnep később nemzetközi szinten is elterjedt, de érdekesség, hogy Magyarországon már 1906-ban is tartottak gyermeknapot. Ekkor alapították meg főként arisztokrata hölgyek az Országos Gyermekvédő Ligát, aminek tagjai körlevelet írtak az akkori vármegyékhez azzal a kéréssel, hogy minden évben tartsanak gyermeknapot.

Fortepan / Szalay Zoltán
Gyermeknap a világban
1953-ban a genfi központú Nemzetközi Gyermekjóléti Unió kétnapos fesztivállal hívta fel a figyelmet a gyerekek jogaira.
Arról, hogy minden országban tartsanak egyetemes gyermeknapot, 1954-ben az ENSZ közgyűlése javasolta (836(IX). határozat). Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről. Azt javasolták a kormányoknak, hogy mindenhol olyan napot jelöljenek ki erre a célra, amit megfelelőnek gondolnak. A világ országaiban ezért különböző időpontokban ünneplik ezt a jeles napot.
Sok országban különösen nagy eseménynek számít, Japánban például 1948 óta május 5-én tartják. Ez a nap nemzeti ünnep, és munkaszüneti nap is egyben, a családok ekkor papírsárkányok reptetésével ünnepelnek. Oroszországban számos rendezvényt szerveznek a gyerekek számára június 1-jén, és nagy figyelmet szentelnek ennek az ünnepnek. Az utcákat és tereket hatalmas feliratokkal, plakátokkal díszítik, így hívják fel a figyelmet a gyereknapra és az aznapi rendezvényekre.
Indiában november 14-én van gyereknap, az ország első miniszterelnökének, Jawaharlal Nehru születésének évfordulóján. Argentínában augusztus második vasárnapja a gyermeknap, Brazíliában október 12., Chilében augusztus első vasárnapja, Kolumbiában április utolsó hétvégéje, Peruban október 14, Mexikóban április 30-a, Kubában július harmadik vasárnapja a gyermekeké. Az USA-ban 2001 óta pedig június első vasárnapja.

Fortepan / Magyar Rendőr
Zánkai gyerekek
A szocializmus időszakában szovjet és keletnémet példák nyomán a tábor ötlete már az 1950-es években felmerült. A berlini Wuhlweide parkban, a Werbellinsee-nél fekvő Altenhofban vagy a mai Ukrajna területén található Artyekben kialakított úttörőtáborok kiváló mintául szolgáltak mind a tábor felépítését, mind pedig programját tekintve. Magyarországon az úttörőmozgalom vezetői a Balaton északi partján elterülő Zánkát jelölték ki a leendő úttörőtábor területéül. Budapesthez való közelsége, földrajzi fekvése, a fürdés és túrák adta lehetőségek egyaránt a Balaton felvidéki község mellett szóltak.
A konkrét tervek az 1960-as évek elején születtek meg, de a helyszínt végül csak 1963-ban jelölték ki. A tábor építését a Csorsza-patak völgyében 1968-ban kezdték meg, az alapkőletételre 1969. augusztus 15-én került sor. Az első táborozók 1972-ben érkeztek, de a hivatalos átadásra 1975-ben került sor.
A zánkai Balatoni Úttörővárost pontosan 50 éve, 1975. május 25-én, a Nemzetközi Gyermeknapon adták át ünnepélyesen. Az avatáson maga Kádár János, az MSZMP Központi Bizottságának első titkára is részt vett, ezzel is hangsúlyozva a létesítmény jelentőségét.
A zánkai Balatoni Úttörőváros Közép-Európa legnagyobb úttörőtábora volt, amely évente több tízezer gyermeket fogadott, nemcsak Magyarországról, hanem más szocialista országokból is. A tábor célja nemcsak a nyaralás biztosítása volt, hanem az ideológiai nevelés is fontos szerepet kapott.
A központi épületben az irodákon kívül könyvtár, úttörő-történeti múzeum, tanácskozók, társalgók, 3000 adagos konyha volt, valamint étterem és a félezer gyereket befogadó előadóterem kaptak helyet. Ehhez járul a sportcsarnok, a stadion 3000 fős lelátóval, az egészségház, 16 nyári tábor épületei, a téli tábor s a 36 m magas víztorony 385 kataszteri hold területen. Az úttörővárosban nyáron kéthetes turnusokban 3000 úttörőt tudtak fogadni, a tanév hónapjaiban őrsvezetőket képeztek, akiknek iskolai oktatását is helyben végezték. Évente 25 ezer gyermek fordult meg Zánkán.
Ma a létesítmény Zánkai Erzsébet-tábor néven működik, és továbbra is gyermekek üdültetésére szolgál. Az elmúlt években jelentős felújításokon esett át, hogy megfeleljen a mai kor igényeinek.

Fortepan / Magyar Rendőr
2025. május 25.
Gyermeknap és az 50 éves zánkai úttörőtábor
2025. május 25.
Könnyű rakott káposzta árpagyönggyel
2025. május 24.
Cukkinikrémleves medvehagymával
2025. május 23.
Teljes kiőrlésű magvas perec
2025. május 23.