Így jelentkezik a gyerekeknél a cukorbetegség

Megosztás:
Sajnos nem csak a felnőttek között egyre több a cukorbeteg, hanem a gyerekek körében is.

A 2-es típusú cukorbetegség gyakorisága az életkorral nő, és a betegek 90 %-a ebbe a csoportba tartozik. Legnagyobb részük idősebb 40 évesnél, de egyre gyakoribb a gyermekkorban, serdülőkorban illetve a fiatal felnőttkorban észlelt 2-es típusú diabétesz. Mivel kialakulása nagyon sokáig tünetszegény, ezért a felfedezése nem könnyű, akár éveken át rejtve maradhat.

Az 1-es típusú cukorbetegség ellenben gyorsan felismerhető, mivel akut tüneteket okoz. Leggyakoribb gyermek és fiatal felnőtt korban, de bármilyen életkorban jelentkezhet.

Cukorbetegség: hány éves korban alakul ki leggyakrabban gyerekeknél?

A cukorbetegség kialakulása lehet örökletes, 1-es típusú, de leggyakrabban életmódfüggő, azaz 2-es típusú diabétesz. Az első általában 4 és 6, illetve 10 és 14 éves kor között alakul ki, de akár csecsemőkorban is előfordulhat. A második jellemzően később, 10-19 éves kor között jelentkezik, elsősorban elhízott fiatalok körében, akik elhanyagolják a testmozgást.

Bármelyik is alakuljon ki gyermekünknél, az a legjobb, ha minél korábban sikerül felállítani a helyes diagnózist. Hiszen a kezeletlen cukorbetegség olyan súlyos egészségügyi szövődményekhez vezethet, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, vagy a szem- és veseproblémák.

Cukorbetegség tünetei gyerekeknél

Azonnal forduljunk orvoshoz, ha gyermekünkön az alábbi tüneteket észleljük, mert cukorbetegégre utalhatnak:

  • gyakori vizeletürítés (főként éjszaka)
  • megnövekedett szomjúságérzet
  • fáradtság
  • hirtelen és indokolatlan testsúlycsökkenés
  • nehéz sebgyógyulás
  • szemszárazság, homályos látás

A felsorolt tünetek esetében mindenképp végeztessünk vércukorszint vizsgálatot is, mert sajnos nagyon sok gyermek cukorbetegségére – elsősorban az 1-es típusú diabétesz esetében – csak akkor derül fény, amikor már diabéteszes ketoacidózis alakul ki náluk. Ez akár tudatzavart, eszméletvesztést okozhat, szélsőséges esetben pedig életveszélyes is lehet.

A ketoacidózis a 2-es típusú cukorbetegség estében ritkán fordul elő, elsősorban inkább tinédzserek, fiatal felnőttek esetében jellemző, akik hirtelen étrendi kihágásokkal felborítják a szénhidrátok és zsírok lebontásának kényes egyensúlyát a szervezetükben.

Együttélés a betegséggel

Amennyiben gyermekünket cukorbetegséggel diagnosztizálták a személyre szabott, egészséges étrend, a rendszeres testmozgás, valamit a kezelőorvossal felállított megfelelő kezelési mód meghatározása jelentősen hozzájárulnak a maradandó egészségkárosodás elkerüléséhez. Emellett fontos a lelki feldolgozás segítése is, valamint a a környezetünkben élők felkészítése is az új helyzetre.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük