Így teheti tönkre a cukorbetegség a májat

Megosztás:

A 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás egyaránt a zsírmáj jelentős kockázati tényezője.

A máj a legnagyobb belső szerv, amely számos életfunkcióban döntő szerepet játszik. Kiszűri a vérből a felesleges és káros anyagokat, lebontja a gyógyszereket és más hatóanyagokat, epét termel, amely segít a zsírok emésztésében, valamint támogatja az immunrendszer működését is. Ezenkívül a májnak kulcsszerepe van a vércukorszint egyensúlyban tartásában. Amikor eszünk, az inzulin nevű hormon távolítja el a felesleges cukrot a véráramból, amely aztán a májban tárolódik el. Az étkezések között és az éjszakai alvás során a máj visszajuttatja ezt a cukrot a véráramba, hogy folyamatosan biztosított legyen a szervezet energiaellátása.

„A máj betegségeit részben vírusfertőzések okozhatják, részben a tartós, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, és vannak olyan krónikus állapotok, amelyek szintén károsíthatják a májat. Ilyen a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség” – írja közleményében dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

A cukorbetegség és a zsírmáj kapcsolata

A máj egészséges körülmények között is tárol némi zsírt. Ha azonban ez a zsírtartalom meghaladja az 5 százalékot, az már problémát jelent. A nem alkoholos zsírmáj kezeletlenül ugyanis gyulladást és májkárosodást okozhat, illetve, ha a szövődmények tovább fejlődnek, hegszövetek alakulhatnak ki, így májcirrózisról lehet beszélni. (Ez vezethet később a máj elégtelen működéséhez és lehet májátültetés oka.)

Fontos szempont az is, hogy a két állapot rizikófaktorai is ugyanazok, vagyis az elhízás, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint. Megfigyelések szerint ezek a tényezők olyan gyakran járnak együtt (vagyis olyan gyakori a metabolikus szindróma), hogy a 2-es típusú cukorbetegek 70 százalékánál jelen van a zsírmáj is.

Így ismerhető fel a májkárosodás

„A zsírmáj veszélye, hogy évekig tünetmentes maradhat. Később, egy előrehaladottabb fázisban olyan panaszokra figyelhet fel a páciens, mint a kimerültség, az étvágytalanság, a fogyás, a jobb oldali hasi fájdalom, a sárgaság. Ekkor azonban már jelentősen károsodott a májműködés, így nehezebb a kezelés, a folyamat megfékezése” – hangsúlyozza dr. Németh Alíz. Hozzáteszi, éppen ezért mindenképpen ajánlott egy hepatológiai kivizsgálás azok számára, akiknél jelen vannak a rizikófaktorok, különös tekintettel az elhízásra és a 2-es típusú cukorbetegségre. Ugyancsak igaz ez az alkoholbetegekre, ugyanis őket más szempontok miatt fenyegeti májkárosodás.

Forrás: hazipatika.com

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük