Tévhitek a cukorbetegségről
- Egészség
- 2024. december 16.
- 23

Minden témában vannak városi legendák, téves információk, tévhitek. Miért pont a diabétesz lenne kivétel?
Történik mindez annak ellenére, hogy egyre többen szenvednek ettől a betegségtől, egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget. Így azt gondolnánk, a felvilágosultság is nagyobb. Ám erről szó sincs. Lássuk mit tudnak sokan rosszul a cukorbetegségről.
Csakis a túlsúlyosak lehetnek cukorbetegek
Ebből csupán annyi igaz, hogy a betegség kockázatát megnöveli a túlsúly, ám ez még nem jelenti azt, hogy az átlagos testalkatú vagy vékony emberek nem szenvedhetnek cukorbetegségben. Statisztikák szerint a betegek 10-20 százalékánál nincs súlyfelesleg. Ráadásul ott a prediabétesz, ahol még nagyobb számban találni tökéletes BMI-vel rendelkezőket. Ugyanis a cukorbetegség kockázatát nem csupán a túlsúly növeli meg, hanem a mozgáshiányos életmód, az egészségtelen étrend, az alváshiány, és a genetikai tényezőkről se feledkezzünk meg. Az is előfordulhat, hogy a beteg belső szervein vannak jelen a zsigeri zsírok, ám ez ugye kívülről nem látszik, holott ugyanúgy rizikófaktor.
Cukorbetegség=inzulin
Sokan ha megtudják, hogy cukorbetegek, máris az állandó injekciózásra gondolnak. Holott a 2-es típusú cukorbetegség alapkezelése a diéta, mozgás és a hozzáadott gyógyszeres terápia, ami elsősorban tablettát jelent. Az előfordulhat, hogy a betegség diagnosztizálásakor tapasztalt nagyon magas vércukorértékek miatt valóban először inzulint kap a 2-es típusú cukorbeteg, de a cukorháztartás normalizálása után áttérhet a tablettás és/vagy nem inzulin típusú injekciós kezelésre.
Mindig érezni, ha túl magas vagy alacsony a vércukorszint
A túl magas vércukorszintet hiperglikémiának, míg a túl alacsonyat hipoglikémiának nevezzük. Mindkét állapot igen veszélyes, hiszen súlyos szövődményeket okozhatnak. És bár mindkettőnek vannak tünetei, ennek ellenére előfordulhat, hogy valaki csak a lényegesebb, nagyobb kilengéseket érzékeli, ezért szükséges a rendszeres vércukormérés.
A szénhidrát méreg
Újabb féligazság. Sokan úgy gondolják, a cukorbetegséggel küzdők örökre lemondhatnak a finom szénhidrátokról, hiszen a cukor mellett ez a másik fő ellenség. De ez csak a finomított, magas glikémiás index-szel rendelkező szénhidrátokra igaz, hiszen meghatározott mennyiségben és megfelelő napszaki elosztásban a lassú felszívódású szénhidrát tartalmú ételek – mint a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk – simán fogyaszthatóak.
A gyógyszeres/inzulinos kezelés élethosszig tart
Ami tény, a tudomány jelenlegi állása szerint a cukorbetegség nem gyógyítható. Ám megfelelő terápiával kitűnően egyensúlyban tartható ha korán felismerésre kerül a betegség. Tehát ha valaki a felfedezéstől kezdve pontosan betartja az előírt, személyre szabott életmódot, úgy lehetséges, hogy nincs szüksége sem inzulinra, sem pedig tablettára. Ez viszont csakis a 2-es típusra vonatkozik.
2025. április 20.
Böjtöléstől mulatságig: a húsvéti ünnepkör története
2025. április 18.
A termékenységet és a jószerencsét táplálták a húsvéti hagyományok
2025. április 17.
Milyen a tökéletes sonka?
2025. április 16.
Miért jelent problémát, ha van pár kg testsúlyfölöslegünk?
2025. április 15.
Kockázatcsökkentő ételek
2025. április 14.