Új, nem invazív módszer a cukorbetegség kockázatának korai felismerésére

A vércukorszint emelkedése és csökkenése nem csak egy energiahullámvasút; ez lehet a kulcs a cukorbetegség kockázatának korai felismeréséhez – derül ki a newsmedical.net cikkéből.
A Tokiói Egyetem kutatói egy egyszerű, nem invazív módszert azonosítottak a vércukorszint-szabályozás felmérésére, amely a cukorbetegség kockázatának egyik alapvető tényezője. A folyamatos glükózmonitorozás (CGM) adatain alapuló megközelítésük javíthatja a cukorbetegség korai felismerését és kockázatértékelését anélkül, hogy vérvételre és drága vagy bonyolult eljárásokra támaszkodna.
A tanulmány a Communications Medicine című szaklapban jelent meg.
A gyakran „csendes járványnak” nevezett cukorbetegség egyre gyakoribb globális egészségügyi probléma, jelentős egészségügyi és gazdasági következményekkel. A károsodott glükózszabályozás – a normális vércukorszint és a cukorbetegség közötti köztes stádium – korai felismerése alapvető fontosságú a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése vagy késleltetése szempontjából. A hagyományos diagnosztikai eszközök azonban gyakran nem veszik észre a korai jeleket, mivel a folyamatos megfigyelés helyett időszakos vérvételekre támaszkodnak.
„A hagyományos diabétesztesztek, bár hasznosak, nem ragadják meg a glükózszabályozás dinamikus természetét fiziológiai körülmények között” – állítja Shinya Kuroda, a Tokiói Egyetem Tudományegyetem professzora.
A gyakorlatiasabb alternatíva megtalálása érdekében a csapat a CGM-hez fordult, egy olyan viselhető technológiához, amely folyamatosan, valós időben követi a vércukorszintet, így tisztább képet ad a vércukorszint ingadozásáról a mindennapi életben. Céljuk az volt, hogy invazív eljárások nélkül azonosítsanak egy CGM-alapú módszert a glükózkezelési kapacitás becslésére, amely stabil szinten tartja a vércukorszintet.
A kutatócsoport 64 olyan személyt elemzett, akiknél nem állt fenn korábbi cukorbetegség diagnózisa, CGM-készülék, orális glükóztolerancia-teszt (OGTT) és clamp-tesztek segítségével, amelyeket az inzulinérzékenység és a glükózanyagcsere értékelésére használnak. Ezt követően megállapításaikat egy független adathalmazzal és matematikai szimulációkkal validálták.
„A CGM-adatoknak az új algoritmusunkkal történő elemzésével azonosítottuk a csökkent glikémiás kontrollal rendelkező egyéneket – még akkor is, ha a standard diagnosztikai tesztek „normálisnak” minősítették őket” – mondta Kuroda. „Ez azt jelenti, hogy potenciálisan sokkal korábban észlelhetjük a problémákat, lehetőséget teremtve a megelőző beavatkozásokra, mielőtt a cukorbetegséget diagnosztizálnák.”
A kutatócsoport azt is kimutatta, hogy a módszer a hagyományos diagnosztikai mutatóknál pontosabban jelezte előre a cukorbetegség szövődményeit, például a koszorúér-betegséget. A megközelítés szélesebb körű hozzáférésének megkönnyítése érdekében a kutatócsoport kifejlesztett egy webes alkalmazást, amely lehetővé teszi az egyének és az egészségügyi szolgáltatók számára, hogy könnyen kiszámítsák ezeket a CGM-alapú mutatókat.
„A végső célunk az, hogy egy praktikus, hozzáférhető eszközt biztosítsunk a széles körű cukorbetegség-szűréshez” – mondta Kuroda. „A glükózszabályozási rendellenességek korai felismerésének lehetővé tételével reméljük, hogy megelőzhetjük vagy késleltethetjük a betegség kialakulását és csökkenthetjük a hosszú távú szövődményeket.”
Forrás: MH
- Egy italféleség, ami azonnal helyreállítja a megemelkedett vércukorszintet
- Mi a legnagyobb probléma a 2-es típusú cukorbetegséggel?
- A cukorbetegség tünetei férfiaknál
- Cukorbeteg? Ezeknek az appoknak nagy hasznát veheti!
- Megszabadíthatja a cukorbetegeket az inzulinkezeléstől egy új eljárás
- Valójában mennyi fehérjére van szükségünk?
2025. július 5.
A magány sok embert megbetegít
2025. július 4.
Nyaralás cukorbetegséggel
2025. július 4.
Meghosszabbították a másodfokú hőségriasztást!
2025. július 4.