Visszafordítható a 2-es típusú cukorbetegség?

Megosztás:

Széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De visszafordítható ez az állapot, van remény a teljes gyógyulásra?

A 2-es típusú diabétesz kezelés hiányában szövődményekkel terhes, akár életveszélyes állapottá is válhat. De mostanra kiderült, hogy a betegek egy része képes, akár gyógyszerek alkalmazása nélkül is fenntartani a normális vércukorszintet. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében a betegség visszafordulásáról beszélhetünk, de a diabétesz nem tűnik el teljesen. A remisszióban a diabétesz tünetmentessé vált, és a vércukorszint hosszabb ideig normál tartományon belül maradt. Csakhogy a betegeknél továbbra is fennáll az inzulinrezisztencia és a béta-sejtek működési zavara, tehát továbbra is gondosan kontrollálni kell a vércukorszintjét.

A remisszió aktuális definíciója négy nagy diabetológiai szervezet (az Amerikai Diabétesz Szövetség, az Endokrinológiai Társaság, az Európai Cukorbeteg-kutatási Szövetség és a Brit Diabétesz Társaság) közös 2021-es konszenzus nyilatkozata alapján született meg. Ez alapján azt az állapotot jelöli, amelyben a HgbA1c értéke (a vércukorszint mérőszáma) 6,5 százaléknál (48 mmol/mol-nál) kisebb, legalább 3 hónappal a gyógyszeres terápia abbahagyása után. A egészséges vércukorszint ekkor annak köszönhető, hogy a beteg elkötelezte magát az életmódváltás mellett, jelentős mértékben lefogyott a rendszeres mozgásnak és a diétának köszönhetően. De egyre többen vannak azok is, akik műtéti beavatkozást igénybe véve szabadultak meg az egészségügyi problémákat okozó súlytöbblettől. A testzsírszázalék optimalizálása azért is kulcsfontosságú, mert megkönnyíti a testnek a vércukorszint szabályozását.

Tehát új szemlélettel, életmódváltással – benne szükség esetén súlycsökkentő terápiával – és szakorvosi felügyelettel tehát akár a gyógyszerek is elhagyhatók a 2-es típusú cukorbetegségben. Ezáltal pedig a vérnyomás- és koleszterinértékek is normalizálódhatnak. Mindezek komoly hatással lehetnek a betegek egészségére nézve is, hiszen nem csupán a szívinfarktus és sztrók kockázatát csökkentik. A cukorbetegség két rettegett szövődménye, a látásvesztés és a végtagamputáció esélyét is jelentősen csökkentik.

Azonban ez még nem teljesen feltérképezett terület, további vizsgálatok szükségesek. Mert a remisszió nem végleges állapot. Vannak, akik évekig remisszióban maradnak, néhányan pedig a visszahízást követően ismét emelkedett vércukorértékekkel szembesülnek, és kikerülnek a remissziós állapotból.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük