A cukorbetegség gyakori társbetegségei

Megosztás:

A baj csőstül jön. Cukorbetegség esetén gyakran észlelhető, hogy a betegség mellett más kóros állapotok is jelen vannak. Ezért érdemes ellenőriztetni a következőket is.

Lisztérzékenység

Egy autoimmun betegség, melynek során a glutén immunreakciót vált ki, aminek következtében elsősorban a vékonybél nyálkahártyája károsodik. Ezzel jelentős felszívódási zavar alakulhat ki, ami nem csak emésztőrendszeri tüneteket okoz. Az autoimmun betegségek gyakran halmozottan fordulnak elő a szervezetben. A lisztérzékenység gyakoribb az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél. Leggyakrabban nincsenek határozott panaszok, így főleg szűréssel derül fény rá.

Hemokromatózis

Amikor túl sok a vas a szervezetben. A többlet vas lerakódik különböző szervekben, mint pl. a hasnyálmirigyben, és károsítja azt. Ezáltal pedig másodlagos cukorbetegség alakulhat ki. Ezért, ha valakinél diabéteszt diagnosztizálnak, érdemes a laborban a vasanyagcsere panelt ellenőriztetni.

Pajzsmirigyzavarok

A cukorbetegségnek számos társbetegsége kialakulhat.A pajzsmirigy működésében kétféle rendellenesség állhat be: amikor a pajzsmirigy nem termel elég hormont (hypothyreosis) és amikor túl sokat termel (hyperthyreosis). Mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség esetén gyakoribbak a pajzsmirigy rendellenességek.

Ízületi problémák

A cukorbetegek közel felénél fordul elő az ízületek valamilyen fajta gyulladása. Ez körülbelül duplája annak, mint a nem diabéteszes lakosság körében. Az autoimmun eredetű ízületi gyulladások természetesen ismét inkább az 1-es típusú cukorbetegséggel hozhatók kapcsolatba. De látjuk azt is, hogy 2-es típusú diabétesz esetén is sokkal gyakoribb az ízületi gyulladás előfordulása. Ennek oka az inzulinrezisztenciában keresendő, ezen állapotok ugyanis kedveznek a szöveti gyulladásoknak. Éppen ezért itt ismét előtérbe kerül a megfelelő mozgás és testsúlykontroll.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük