Akkor is figyeljen lábaira, ha látszólag tünetmentes

Megosztás:

A legtöbb betegségre a tünetei hívják fel a figyelmet. De hogy vehetünk észre egy olyan alattomos veszélyt, amelynek épp az a jellegzetessége, hogy romlik az érzékelési képességünk, kevésbé érezzük a fájdalmat? És a cukorbetegség szövődményeként kialakuló neuropátia éppen ilyen kétszínű szövődmény.

A neuropátia következtében pedig kialakulhat a diabéteszes láb szindróma, amely akár lábai elvesztéséhez is vezethet! Ma hazánkban az amputációk több, mint felét a cukorbetegség szövődményeként kialakult neuropátia miatt végzik.

Hogy előzheti ezt meg?

Az első és legfontosabb teendője, hogy legalább évente menjen el neuropátia szűrésre, és vizsgáltassa meg lábait, akkor is, ha semmilyen panasza nincs! Beszéljen orvosával a legjelentéktelenebbnek tűnő apróságról is, mert a neuropátia panaszai sokszor semmiségnek tűnnek vagy teljesen észrevehetetlenek. A betegek felénél ugyanis csökken az érzékelés erőssége, nekik azt kellene észrevenniük, hogy NINCS tünetük. Ezt pedig csak célzott szűréssel lehet felfedezni.

Milyen jelenségeknél kell azonnal orvoshoz fordulnia?

Ha azt tapasztalja, hogy keze vagy a lába:

  • kevésbé érzékeli a nyomást, a tapintást, a meleget,
  • ok nélkül zsibbad,
  • hangyamászás-szerűen bizsereg,
  • bőre szinte ég,
  • éjjel nehezen viseli az ágynemű érintését,
  • hirtelen szúrást vagy áramütésszerű fájdalmat érez.

Mire figyeljen még oda?

  • lábfejek bőrének szárazságára, a repedezett bőrre, ami a verejtékezés csökkenésének következménye,
  • eldeformálódó lábfejre: a harántboltozat és a hosszboltozat süllyedésére, a bütykökre, a kalapácsujjra, a kiálló lábközépcsontra, a talpi zsírpárna elvékonyodására, az ujjak közti izmok sorvadására, melyek oka a mozgató idegek károsodása, a lábizmok és szövetek sorvadása,
  • puffadt, vizenyős lábfejre: ami a vérkeringés romlásának következménye.

Hova vezet mindez?

Lába sérülékennyé válik, de a fájdalomérzés csökkenése miatt nem veszi észre a sérüléseket. A sebek elfertőződhetnek, talpi fekélyek alakulnak ki, ha nem kezelik időben a sebeket, végül amputációra lehet szükség.

A korai diagnózis megmentheti lábát és életét!

Ha időben felfedezik a neuropátiát, megállíthatják az idegkárosodás előrehaladását, ezért minden évben menjen el a fájdalommentes, komoly beavatkozással nem járó neuropátia szűrésre. A neuropátia, vagyis az idegbántalom csaknem minden harmadik cukorbetegnél kialakul, miközben 70%-uk nem is tud arról, hogy érintett! A tartósan magas vércukor károsítja az érzékeny idegszálakat, elsőként a leghosszabbakat, emiatt a tünetek jellemzően a végtagokban, szimmetrikusan, „kesztyű- és zokniszerű” eloszlásban jelentkeznek.

Hogy kezelhető a neuropátia?

  • A kiváltó okokra ható neuropátia gyógyszerek folyamatos szedésével,
  • életmódváltással: helyes étrenddel és a kornak és állapotnak megfelelő testmozgással,
  • a diabétesz gyógyszerek helyes szedésével, vagyis a magas vagy ingadozó vércukorszint egyensúlyban tartásával.

Ha idejében felfedezik, és folyamatosan oki kezelést alkalmaznak – mely az idegszálak regenerálását jelenti, és nemcsak a fájdalom megszüntetését – az idegbántalom előrehaladása megállítható. Figyeljen oda az enyhébb tünetekre is, hogy elkerülhesse a komolyabb következményeket!

Forrás: diabetes.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük