Csökkentheti a magas vérnyomást az életmód
- Egészség
- 2024. november 19.
- 2
Egyre többen tisztában vannak azzal, hogy az életmódjuk milyen komoly hatással van az egészségükre, de csak kevesen ismerik a konkrét összefüggéseket.
Magyarországon a felnőttek közel ötöde, a 60 éven felüliek több, mint fele magas vérnyomás betegségben szenved, akik közül egyre többen fordulnak tudatosan a probléma megoldása felé. Tény, hogy a betegségre való hajlam közel 40 százalékban meghatározott a génekben, ám a betegség kialakulásához jelentősen hozzájárulunk az életmódunkkal. Mostanra odáig jutottunk, hogy a diagnosztizált magas vérnyomás betegség terápiájának is első lépcsőfoka kell, hogy legyen az életmódváltás, és csak második lépésként következik a gyógyszeres kezelés.
Az életmód megváltoztatása olyan értékeken tud változtatni, mint a vérnyomás, a koleszterin-és a vércukorszint. Ezek pedig jól tudjuk, hogy a krónikus betegségek jelzői. Tehát némi erőfeszítéssel, az életmódunk változtatásával komoly hatással lehetünk a magas vérnyomás, a hyperlipidémia, a cukorbetegség állapotára. Sőt, bizonyos mértékig vissza is fordíthatjuk azt.
Mi mennyivel csökkentheti az értékeket?
Testsúlycsökkentés: 5-20 Hgmm / 10 kg
Sóbevitel csökkentése: 2-8 Hgmm
Mediterrán étrend (DASH diéta): 8-14 Hgmm
Rendszeres fizikai aktivitás: 4-9 Hgmm
Alkoholfogyasztás csökkentése: 2-10 Hgmm
Az izomerősítő mozgás, limitált szénhidrátbevitel, megnövelt rost- és növényi szterin bevitel, csökkentett telített zsírsavfogyasztás szintén kedvező hatásúak, de inkább a vércukor- és a koleszterinszintre. Ráadásul ezek a hatások egymással is összefüggenek, hiszen az egészséges szív diétájának is nevezett DASH étrend önmagában segíti a fogyást, és a vérnyomásértékeket is lejjebb viszi.
A tartós fogyás sajnos elképzelhetetlen testmozgás nélkül. Ha rendszeresen kardio edzést végzünk, az olyan működéseket erősít meg, melyek többek között a vérnyomás csökkenését eredményezhetik. Ráadásul mindezt olyan élettani folyamatok optimalizálásával, amelyeket a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek feladata kordában tartani.
Az utóbbi években a nagyintenzitású szakaszos tréning is szerepet kapott a rehabilitációban, és a magas vérnyomás csökkentésében. A magas intenzitással, például gyors futással, kerékpározással, ugrálással azonban óvatosan kell bánni, és csak abban az esetben szabad alkalmazni, ha már van egy alap erőnlét, és nincs komolyabb szívbetegség.
Az új életmód és a táplálkozás
A szív-érrendszer szempontjából optimális táplálkozás elsősorban növényi alapú, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, omega-3 tartalmú élelmiszerek és többszörösen telítetlen zsírsavak, olajos magvak fogyasztására épül. Nagyon fontos a sóbevitel korlátozása, ajánlatos a napi sómennyiség 2,3 gramm alá csökkentése, amit első lépésként az extra sózás elhagyásával érhetünk el.
Ezzel párhuzamosan ajánlatos visszaszorítani a túl sok feldolgozott élelmiszer, zsíros, vörös hús, cukros üdítő, alkohol fogyasztását is. Beválhat az ezekhez tökéletesen passzoló DASH-diéta, a mediterrán diéta, azonban a dietetikus által személyre szabott étrend természetesen a leghatékonyabb.
- A gyógyszer, amivel kezelhető a cukorbetegség 2024. november 11.
- Jön az Egy Csepp Világnap ingyenes szűrésekkel 2024. november 8.
- November 14. – a cukorbetegség világnapja 2024. november 14.
- A Gondosóra program a gyógyszerészek szerepvállalásával segíti az idősek ellátását 2024. november 18.
- A cukorbeteg gyerekek maguknál tarthatják az iskolában a mobiltelefont 2024. szeptember 8.
- Gyorsított ellátás pajzsmirigybetegeknek a Semmelweis Egyetemen 2024. november 15.
2024. november 21.
Répatorta
2024. november 19.
Csökkentheti a magas vérnyomást az életmód
2024. november 16.
Gyorsan növekszik a cukorbetegek száma
2024. november 15.