Étrend-kiegészítő vagy csak annak látszik?
- Egészség
- 2025. április 22.
- 33

Cikkünkben az étrend-kiegészítők és a gyógyszerek közötti alapvető különbségeket tekintjük át.
A nagyközönség számára az étrend-kiegészítők és a gyógyszerek között nem egyszerű különbséget tenni. Ezek a termékek ugyanis megjelenésükben nagyon hasonlóak lehetnek (tabletták, kapszulák cseppek stb.). Mivel az étrend-kiegészítők zöme vitaminokat, növényi kivonatokat, ásványi anyagokat tartalmaz, első ránézésre az ilyen összetételű termékeket sokan étrend-kiegészítőnek vélik. Ha azonban az első benyomás alapján kategorizálunk egy terméket, az esetenként tévedéshez vezethet.
Ugyanaz a növény, de más kategóriában
Számos olyan összetevő van ugyanis, amely gyógyszerekben és étrend-kiegészítőkben egyaránt előfordulhat. Ezek közé tartoznak a vitaminok, de számos gyógynövény is megtalálható mindkét termékkategóriában.
Hogy egy konkrét példát említsünk: a páfrányfenyő kivonata gyógyszerként és étrend-kiegészítőként is forgalomban van. Az, hogy a Ginkgo biloba kivonata melyik termékcsoport tagjának összetevője, alapvetően meghatározza a termékekkel kapcsolatos elvárásokat. A jogszabályok tiltják az étrend-kiegészítők gyógyhatásainak reklámozását, és ennek a tiltásnak az az alapja, hogy ennél a termékkategóriánál a hatásosságot nem kötelező klinikai vizsgálatokkal alátámasztani.
A gyógyszerek esetén ez természetesen alapvető elvárás, és ezzel összefüggésben a gyógyszerek mennyiségi és minőségi összetétele is szabályozott: elvárás, hogy a klinikai vizsgálatokban használt és a forgalomban lévő termék összetétele azonos legyen.
Gyógynövénykészítmények esetén ez azt jelenti, hogy a termesztés és gyártás optimalizálásával biztosítani kell azt, hogy a hatásosságot és a biztonságosságot alapvetően befolyásoló vegyületek ismert mennyiségben legyenek jelen (ezt garantálja az ún. standardizálás). Étrend-kiegészítők esetén mindez nem előírás.
Dokumentált és feltételezett nemkívánatos hatások
Mindebből egy nagyon fontos dolog következik: ha (növényi) gyógyszerről van szó, akkor annál a mellékhatások és kölcsönhatások a klinikai vizsgálatokból és a farmakovigilancia jelentésekből jól ismertek. A növényi gyógyszerek jellemzőit nem szakkönyvekből, hanem a konkrét termékre vonatkozó alkalmazási előírásból lehet megismerni. Ha ugyanaz a növény étrend-kiegészítőben kerül forgalomba, a konkrét termékre vonatkozó adatok híján feltételeznünk kell, hogy az adott drogról valaha leírt vagy elméletileg feltételezhető összes adverz hatás és interakció előfordulhat a termék alkalmazása során.
A páfrányfenyő elméletileg fokozhatja a véralvadásgátlók hatását (ilyen hatást meg is figyeltek humán alkalmazás esetén), ugyanakkor hazánkban van olyan páfrányfenyőtartalmú gyógyszer, amelynél klinikai vizsgálatokban ezt az interakciót nem mutatták ki. A magyarázat egyszerű: a gyógyszerben található, speciális összetételű kivonat nem rendelkezik ilyen hatással, míg lehet (van) olyan extraktum forgalomban étrend-kiegészítőként, amely eltérő összetétele révén igen.
A nem gyógyszerként forgalomban lévő termékek esetén a nemkívánatos hatásokról akkor rendelkeznénk megbízható adatokkal, ha ezeket szisztematikusan gyűjtenék – erre ad lehetőséget a www.nutrivigilancia.hu.
Legrosszabb esetben…
Mindez könnyen belátható, mégis gyakori az ezzel kapcsolatos félreértés és a tájékozatlanságból adódó túlzó általánosítás. Ha azonban egy növényi kivonatot (vagy egyebet) tartalmazó termék csak gyógyszernek vagy étrend-kiegészítőnek tűnik, de valójában illegális, engedély vagy bejelentés nélkül piacra dobott készítmény, nem lehetünk eléggé túlzóak az általánosítással, a lehetséges kölcsönhatások mellékhatások kiterjesztésével.
Az illegálisan forgalmazott készítmények ugyanis a tapasztalatok szerint gyakran rossz minőségűek, sőt olyan összetevőket is tartalmazhatnak, amelyek a termék címkéjén nincsenek is feltüntetve (gondoljunk csak a hamisított potenciafokozókra). Ezek a termékek gyakran akkor lepleződnek le, amikor a fogyasztóknál mellékhatások jelentkeznek, s ezt követően sor kerül minőségi vizsgálatukra.
Ezért különösen fontos az olyan termékekkel kapcsolatos mellékhatásokat is gyűjteni, amelyek étrend-kiegészítőnek tűnnek, de erős a gyanú arra, hogy illegálisan forgalmazott készítmények.
2025. április 30.
Zsálya, a filléres csodaszer cukorbetegeknek
2025. április 29.
Életmentő lehet, ha így kezeled a cukorbetegséget
2025. április 28.
Lazacos tortilla tekercs
2025. április 28.
Hahó, az idő sokba kerül, hát akkor miért pazaroljuk?
2025. április 25.
Beszámolók a 2024-es Sportos Cukros táborokról
2025. április 24.