Jubilálnak a szurikáták
- Jó hírek
- 2025. május 9.
- 9

10 éves lett a Szurikáta gyermekfoglalkozás, a Szurikáta Alapítvány élményterápiás programja, amellyel a diabéteszes gyermekek óvodai csoportját, iskolai osztályát érzékenyítik, edukálják.
Az elmúlt években 185 alkalommal indultak útnak a plüss-szurikáták orvostanhallgató, illetve dietetikus hallgató önkéntesekkel, hogy a diabéteszes mindennapokról, diétás étkezésről meséljenek az ovisoknak, kisiskolásoknak. A program során a diabos gyermek kis foglalkozásvezetővé lép elő, ahogy megcsillogtatja speciális tudását, társai pedig szabadon feltehetik kérdéseiket, és kipróbálhatják a kezelés eszközeit. A Szurikáta foglalkozás így segít a beilleszkedésben, a cukorbetegség elfogadásában, pozitív élményeket kapcsol a diabéteszhez.
Az, hogy ez a program megvalósulhat, és eljuthat Budapesten kívül számos vidéki településre is, Győrtől Szegedig, Pécstől Székesfehérváron át Debrecenig, a 10 év alatt 53 egyetemi hallgató önkéntes munkájának volt köszönhető, akik megközelítőleg 4600 gyermeknek tartottak foglalkozást.
Érintettből segítő
Kőnig Nóra 1-es típusú diabétesszel él. Dietetikus hallgatóként évekig volt Szurikáta foglalkozásvezető. Számos módon segíti a diabos közösséget, többek között a Mennyi van a tányéromon? képes szénhidráttáblázat és több szakmai cikk szerzője a szurikataalapitvany.hu oldalon. Valamint a Juvenilis-Diab-Help Alapítványnál is önkénteskedik edukátorként, táborokban vállal csoportvezetői szerepet.
–Személyes tapasztalatból tudom, hogy az 1-es típusú diabétesz létezése nincs a köztudatban, nagyon sok tévhit és előítélet kering róla a mai napig. Ugyanez a helyzet az iskolai-óvodai intézményekben is, a gyermekek és pedagógusok számára ismeretlen állapot gyakran a cukorbeteg gyermekek kirekesztéséhez, stigmatizálásához vezet.
A Szurikáta foglalkozás keretében a gyermekek nyelvén, játékosan ismertetjük a diabétesz kialakulását, kezelését és az étrendi sajátosságokat a csoportokkal, osztályokkal, lehetőséget adva nekik, hogy feltegyék kérdéseiket, megnézhessék és kipróbálhassák az eszközöket Szuri Kati, Peti, Szotó és Szilvi plüssökön.
Számomra a foglalkozások legmegérintőbb pillanata, amikor a diabéteszes gyermek is kiáll velünk orvosi köpenyben az osztálytársak elé, és őszintén mesél arról, hogyan éli meg mindennapjait a cukorbetegséggel.
Öröm és büszkeség az arcokon
Papp Gabriella az elmúlt két év legaktívabb foglalkozásvezetője, aki nemcsak az óvodákban, iskolákban tartott foglalkozásokat, hanem a Szurikáta Alapítvány rendezvényein és kitelepülésein is érzékenyítette a részt vevő gyermekeket. Fontos feladatának tartja, hogy vidéki intézményekbe is eljusson a foglalkozás.
– Mindig nagy élmény látni az összetartó közösségeket, ahol a gyerekek pontosan tudják, miért csipog társuk telefonja óra közben, és természetes számukra, hogy ő ehet olyankor, amikor más nem. A legjobb pedig az, amikor a diabos kisgyerek arcán látszik az öröm és a büszkeség, hogy miatta van ez a foglalkozás, és hogy legalább erre a rövid időre a diabétesz nem betegségként, hanem különlegességként jelenik meg az életében.
Forrás: diabetes.hu
2025. május 29.
Cukorbetegség és a kávé-, tea- és vízfogyasztás
2025. május 29.
Hogyan segíthetjük cukorbeteg nagyszüleinket?
2025. május 28.
A zöld tea és a 2-es típusú cukorbetegség: előnyök és kockázatok
2025. május 28.
Kapcsolat a cukorbetegség és a fogínybetegség között
2025. május 28.
Váratlan szövetséges a cukorbetegség ellen
2025. május 27.