Öröklődik-e a cukorbetegség?

A cukorbetegség összetett betegség, több típusa ismert, és nincs egyetlen világos oka.
A családban előforduló diabétesz fokozhatja a kockázatot, de nem jelenti azt, hogy automatikusan öröklődik – írta a Medical News Today.
A genetikai tényezők bizonyos típusok érzékenyebbé tehetnek az adott betegségre, de az életmód is fontos szerepet játszik – különösen a 2-es típus esetében. Ismerve a családi hajlamot, időben elkezdhetjük a megelőzést, és segíthet a korai diagnózis is, amivel komplikációk kerülhetők el.
1-es típusú diabétesz
Az 1-es típusú diabétesz rendszerint fiatal korban jelentkezik, autoimmun betegség, mely során az immunrendszer tévesen pusztítja a béta-sejteket. Korábban teljesen örököltnek gondolták, ma már tudjuk, hogy csak hajlamosít rá genetikai adottság mellett környezeti tényezők – például hideg időjárás vagy bizonyos vírusok (kanyaró, mumpsz, Coxsackie B, rotavírus) is szerepet játszhatnak.
További rizikót jelenthet, ha valaki nem kap elég anyatejet. Az autoimmun ellenanyagok gyakran már évekkel a tünetek előtt kimutathatók. A betegség hirtelen fejlődhet ki akár néhány héten belül.
2-es típusú cukorbetegség
A legelterjedtebb forma, a családi előfordulás gyakori, de az életmód – különösen a mozgás hiánya, túlsúly, magas vérzsír, vérnyomás, PCOS, terhességi cukorbetegség vagy depresszió – döntő tényezőnek számít.
A 45 év feletti, vagy egyéb rizikófaktorral bíró személyeknek javasolt a rendszeres szűrés. A már diagnosztizált állapot előtti enyhe emelkedett vércukorszint („prediabétesz”) esetén életmód- és étrendi változással gyakran megelőzhető a betegség kialakulása.
Terhességi cukorbetegség
A terhesség alatt jelentkező cukorbetegség az esetek hozzávetőleg 14%-ánál fordul elő. Tüneteket nem mindig okoz, de a későbbi diabétesz rizikóját növelheti mind az anya, mind a gyermek esetében. Gyakran kapcsolatban áll a családi kórelőzményekkel.
Hogyan csökkenthető a cukorbetegség kockázata?
- Családi kórelőzmény ismerete segíthet időben felismerni a tüneteket: fokozott szomjúság, fáradékonyság, gyakori vizelés.
- 1-es típus esetén nincs megelőzés, de az anyatejes táplálás és az időben végzett oltások csökkenthetik a kockázatot.
- 2-es típusnál az egészséges testsúly megtartása (5–7% leadása), heti 150 perc közepes vagy 75 perc intenzív aerob mozgás, és kiegyensúlyozott étrend (friss zöldség, rost, teljes kiőrlésű alapok) hatásos.
- Szűrés 45 éves kor felett, illetve rizikócsoportoknál korábban ajánlott.
- Orvosi tanácsadás elősegítheti a genetikai tesztek kiválasztását, amelyek bizonyos esetekben előre jelezhetik a kockázatot.
Forrás: Magyar Hírlap
2025. július 21.
Az emlékeit is veszélybe sodorhatja a cukorbetegség
2025. július 21.
Öröklődik-e a cukorbetegség?
2025. július 21.
Kókuszos gyümölcsrizspohár
2025. július 20.
Ezen betegségek esetén ajánlott cukorbetegségre is gondolni
2025. július 19.