Sebgyógyítás mézzel
- Egészség
- 2025. március 4.
- 15

A cukorbetegség okozta lábszárfekély egy igen nehezen gyógyítható szövődménye a diabétesznek, így a legjobb az állapotot elkerülni.
Ha mégis kialakult, akkor olyan terápiákra van szükség, melyek segítik a sebgyógyulást, a regenerációt, megakadályozzák a seb elfertőződését, valamint megszüntetik a kellemetlen szagokat és a fájdalmat. Ebben segít a mézes sebkezelés.
A méz fertőtlenítő hatása
Világszerte egyre inkább nő az antibiotikum-rezisztens baktériumok száma, így nem mindegy, a fertőzéseket milyen módszerekkel próbáljuk megakadályozni/kezelni. A mézben található anyagok közvetlenül befolyásolják a baktériumok növekedését és túlélését, ugyanis széles spektrumú baktericid tulajdonságokkal rendelkeznek, emellett pedig segítik a sebfertőzés kezelését, fokozzák a regenerációt és csökkentik a seb körüli ödémát.
A méz antibakteriális tulajdonságai számos tényezőnek köszönhetők, beleértve az alacsony pH-t, a magas cukortartalmat és a hidrogén-peroxid-termelést. Ezek a fertőtlenítő hatású kémiai vegyületek akkor jönnek létre, amikor a méhek enzimet adnak a nektárhoz. A méz defenzins 1-et is tartalmaz, ami a méhek által termelt fehérje. Kulcsszerepe van a mézben lévő baktérium elpusztításában, így a sebekre is hatékony.
A méz sebgyógyító hatása
A méz tele van tápanyagokkal, értékes vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal, fruktózzal, szacharózzal, aminosavakkal és más olyan anyagokkal, amelyek igen nagy szerepet játszanak a sebgyógyulásban. Többek között olyan folyamatokat indítanak el, melyek által új erek képződnek a már meglévő edényekből, ez pedig fokozza az oxigén-és a tápanyagszállítást, így elősegítve a sebgyógyulást.
A méz gyulladáscsökkentő hatása
A gyulladás a test védekező mechanizmusának szükségszerű része, ám ha a gyulladás túlságosan elhúzódik vagy nagy mértékű, az lassíthatja a sebgyógyulást, sőt, akár további károkat is okozhat. A méz flavonoidjai, a benne lévő természetes cukrok és fitotápanyagok mind szerepet játszanak a gyulladás elleni küzdelemben. Ráadásul korábbi tanulmányok szerint a méz csökkentheti a gyulladásos folyamatokban részt vevő enzimek aktivitását, ezzel is hozzájárulva a gyulladás csökkentéséhez.
Látható tehát, hogy a mézes sebkezelés igen hatásos kiegészítő módszer a cukorbetegség okozta lábszárfekély kezelésében, ám azt fontos tudni, hogy ez “csupán” a terápia részegysége, mellette több frontos szükséges támadást indítani a probléma ellen. Hiszen a fekély kezelése igen összetett, ráadásul több szakterület összehangolt munkáját kívánja.
Forrás: Cukorbetegközpont
- Vércukormérés kisokos – kinek, mikor, hányszor?
- Nyár cukorbetegként: ezek a veszélyek fenyegethetik!
- Miért lehet rosszul a diabetes-re való kezelésétől?
- Európa-bajnok a magyar cukorbeteg futsalválogatott!
- Elkészült a nyugdíjasok élelmiszer-utalványáról szóló rendelet tervezete
- Itt az új őrület, a diétás fogkrém
2025. július 19.
MODY diabétesz: főként fiatalkorban jelentkezik!
2025. július 18.
Ezért fontos figyelnie a túlzottan alacsony vércukorszintre!
2025. július 18.
Sportos cukrosok az Ultrabalatonon
2025. július 18.
Utazási tanácsok cukorbetegeknek
2025. július 17.
Milyen és mennyi sört ihatnak a cukorbetegek?
2025. július 17.