Gombával a diabétesz ellen

Megosztás:

Ígéretesek lehetnek az ehető gombák az anyagcsere és a vércukorszint szabályozásában - derül ki a Semmelweis Egyetem új tanulmányából.

Magyarországon több, mint egymillióan élnek diabétesszel, ezen felül a diagnosztizálatlan esetek száma is több százezer lehet – olvasható a Semmelweis Egyetem keddi közleményében.

Az egyetem kutatóinak legújabb vizsgálata alapján ugyanakkor a csiperkegomba, a shiitake vagy a laskagomba megelőző vagy kiegészítő terápiaként szolgálhat az inzulinrezisztencia kezelésében.

Miért lehetnek egészségesek a gombák?

Az International Journal of Molecular Sciences című folyóiratban közelmúltban megjelent publikáció szerint a gombákban található bioaktív anyagok – poliszacharidok, terpenoidok, fenolos vegyületek, bioaktív fehérjék, valamint fontos vitaminok és ásványi anyagok – javíthatják az inzulinérzékenységet és támogathatják az anyagcserét.

„A legújabb kutatások szerint a bélrendszer egészsége kulcsszerepet játszik a testsúlytöbblet és a cukorbetegség kialakulásában is” – idézi a közlemény Németh Zsuzsannát, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának biológusát, a tanulmány első szerzőjét. A közlemény szerint a gombák bioaktív összetevőinek további hatásai is vannak, melyek javíthatják az inzulinrezisztenciát. Ezek közé sorolták egyebek mellett, hogy vegyületeik lassítják a glükóz véráramba jutását, így megelőzik a hirtelen vércukorszint-emelkedést, hatóanyagaik optimalizálják a zsíranyagcserét és csökkentik a káros zsírlerakódást is.

„A gombák természetes vegyületeiben valós lehetőség rejlik az egészséges anyagcsere-folyamatok helyreállítására”– magyarátza Németh Zsuzsanna.

„A természetes gyógymódok és a megelőző szemléletű életmód előtérbe kerülésével az ehető gombák is kiegészítő terápiás lehetőséget nyújthatnak a cukorbetegség kezelésében”

– emelte ki.

Az ehető gombák a kiegyensúlyozott étrend részeként bármikor fogyaszthatók, de diagnosztizált betegség esetén táplálékkiegészítőként csak orvosi felügyelet mellett javasoltak – figyelmeztet a szakember. Kivonatként ugyanis töményebb és dúsított formában jutnak a szervezetbe, és ez nem megfelelő használat esetén káros is lehet.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük