Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

Megosztás:
Forrás: cukorbetegkozpont.hu

A szöveti cukor monitorozás egy olyan modern segítség, amely adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség.

Előfordulhatnak olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.

Mire jó a szöveti cukor monitorozás?

szöveti cukor monitorozó szenzor (CGM) egy egyszerű, felkarra (vagy hasra) rögzíthető, akár 14 napig viselhető eszköz, amivel a szövetközti folyadékban álladóan mérhető a vércukorszint. Így pedig a cukorbeteg páciens szinte azonnal láthatja, hogyan hat a vércukrára egy-egy étkezés, a mozgás, ezáltal kivédheti például a hipoglikémiát is. A dietetikus és a diabetológus pedig az ujjbegyes vércukormérés és a szöveti cukormonitorozás együttes eredményeiből hasznos információkhoz jut arról, hogy hatékony-e a kezelés, illetve mit és hogyan kell változtatni.

A vércukormérő eszközre is szükség lehet

Mivel a CGM nem a vérben, hanem a szövetközti folyadékban mér, és előfordulhatnak bizonyos anomáliák is, a cukorbetegnek fontos, hogy legyen náluk ujjbegyes vércukorszintmérő is. Az ujjbegyes mérésre az alábbi esetekben lehet szükség:

  • Ha a páciens az alacsony vércukorszint tüneteit észleli, vagy a tünetei nem egyeznek a CGM-en megjelenített cukorszinttel. Amennyiben a CGM-en megjelenített cukorszint nem az, amit várt, akkor végezzen vércukorszintmérést, hogy megbizonyosodjon a helyes kezelési döntésről.
  • Ha a CGM nem jeleníti meg az aktuális cukorszintet vagy a trendnyilat.
  • Ha a CGM becsült cukorértékeket jelenít meg, a CGM cukorértékeinek minősége az általánosnál rosszabb lehet. Hajtson végre vércukorszintmérést, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a kezelése megfelelő-e.

Milyen működési problémákba ütközhetünk?

A szenzorral, mint minden technikai eszközzel adódhatnak problémák, amelyekről részletes tájékoztatást ad a szerkezet technikai leírása, ezt érdemes átolvasni és később is elérhető helyen tartani.

A CGM-nek lehetnek problémái a folyamatos cukorértékek beolvasásával, ha például azok nem jelennek meg a Kezdőlap képernyőn. Ilyenkor előfordulhat, hogy kalibrálni kell, lehetséges, hogy megszakadt a kapcsolat a távadó és az alkalmazás között, lehet ez a szenzor átmeneti problémája is, amikor a például frissül az idő a Kezdőlap képernyőn.

Megtörténhet, hogy csak annyi jelenik meg a képernyőn, hogy > 22,2 mmol/L vagy < 2.2 mmol/L. Ez azért lehet, mert a CGM csak 2,2-22,2 mmol/l közti cukorszintet jeleníti meg.

Az is előfordulhat, hogy a páciens nem kap riasztásokat. Ilyenkor ellenőrizni kell, hogy a riasztások be vannak-e kapcsolva, hogy engedélyezte-e az értesítéseket az okos készülékén és hogy tart-e még a ciklus.

A kalibrálási anomáliák esetén olyan üzenetek jelenhetnek meg, mint a Kalibrálási hiba vagy hogy a Mentés gomb le van tiltva az Új kalibrálás képernyőn.

Magával a szenzorral és a távadóval is merülhetnek fel problémák, akár olyan triviálisak is, hogy a szenzor nem tapad eléggé a bőrhöz vagy a távadó akkumulátorának alacsony a töltöttsége.

A modern CGM eszközökhöz szerencsére nagyon részletes és érthető útmutatót mellékelnek, így azokon a lehetséges problémákon túl, amelyeket a szenzor első felhelyezésekor megbeszélünk, mindenre megtalálhatja a páciens a leírást és a megoldást is ezekben – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista. – Minden lehetséges anomáliával együtt is elmondható, hogy a mai készülékek nagyon pontosak, megbízhatóak és komoly segítséget jelentenek mind a cukorbetegeknek, mint a kezelőorvosuknak.

Forrás: cukorbetegkozpont.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük