Váratlan szövetséges a cukorbetegség ellen
Egyes termékek még jobban stabilizálják a vércukorszintet, mint egy szigorú – és első pillantásra egészséges – vegán étrend, írja a Sports.kz.
Indiai és brit tudósok is megerősítették ezt – közös munkájuk eredményeit a Clinical Nutrition folyóiratban mutatták be.
A tanulmányban 30 önkéntes vett részt. Felük laktózdiétát követett – növényi eredetű termékeket és rendszeresen ettek tejtermékeket. A többiek szigorúan vegán menüre hagyatkoztak, növényi alapú tejalternatívákkal kiegészítve. A kalóriatartalom, valamint a fehérjék, zsírok és szénhidrátok aránya mindkét esetben azonos volt.
24 órás vércukorszint-monitorozás segítségével a kutatók azt találták, hogy azoknál, akik mértékkel fogyasztottak tejtermékeket, egyenletesebb és viszonylag következetesen alacsony volt a vércukorszint. Ezeknél a résztvevőknél megemelkedett az acetilkarnitin szintje, egy olyan anyagé, amely segíti a zsírégetést és védi a sejteket az oxidatív stressztől.
A vegánoknál ezzel szemben megnőtt a fenilalanin szintje, egy olyan aminosavé, amelynek feleslege befolyásolhatja a glükóz felszívódását.
A tudósok megjegyzik, hogy az ilyen adatok különösen fontosak azokban a régiókban, ahol magas a 2-es típusú cukorbetegség előfordulása. Fontos megérteni azt is, hogy a tejtermékek elhagyása nem mindig tesz jót az anyagcsere-egészségnek.
Forrás: MH
- A cukorbetegség és a sport
- Csökkentheti a magas vérnyomást az életmód
- Gombával a diabétesz ellen
- Cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén ekkor a legjobb edzeni
- A cukor teljes kiiktatása sem feltétlenül ideális? Meglepő összefüggést találtak kutatók
- Cukorbetegeket tévesztettek meg egy étrend-kiegészítő reklámjával
2026. június 27.
Gombával a diabétesz ellen
2026. június 26.
Ez a 3 pénztárcabarát vacsora támogatja legjobban a bélrendszert
2026. június 26.
Cukorbetegeket tévesztettek meg egy étrend-kiegészítő reklámjával
2026. június 24.