Gyorsan növekszik a cukorbetegek száma

Megosztás:

A cukorbetegséggel élő felnőttek száma világszerte meghaladta a 800 milliót, ez több mint négyszerese az 1990-ben ismert számnak – derül ki a The Lancet című folyóirat tanulmányából, amit közzé a diabétesz világnapján tettek közzé. 

Magyarországon is elég rosszak a számok, hiszen 1,2 millió ember él cukorbetegséggel. A statisztikák szerint a felnőtt diabéteszesek 100 lakosra jutó száma az elmúlt húsz év alatt megháromszorozódott.

A nemzetközi helyzetről az NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC) által elkészített elemzése rávilágít a diabétesz betegség világméretű növekedésére is, és arra, hogy sürgős globális fellépésre van szükség – közölte a WHO, amely a tanulmány elkészítését támogatta.

„Az elmúlt három évtizedben riasztóan emelkedett a cukorbetegség száma, ami az elhízás növekedését tükrözi, amit súlyosbítanak az egészségtelen élelmiszerek forgalmazásának, a testmozgás hiányának és a gazdasági nehézségek hatásai” – nyilatkozta Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.

A tanulmány adatai szerint 1990 és 2022 között a felnőttek körében a cukorbetegség előfordulása világszerte 7 százalékról 14 százalékra emelkedett.

A legnagyobb mértékű emelkedés az alacsony jövedelmű országokban tapasztalható, ahol a cukorbetegek aránya ugrásszerűen megnőtt, ugyanakkor a kezeléshez való hozzáférés még mindig nagyon alacsony. 2022-ben közel 450 millió 30 éves és idősebb felnőtt – az összes felnőtt cukorbeteg mintegy 59 százaléka – betegsége maradt kezelés nélkül. Ez 3,5-szerese az 1990-es adatnak. A kezeletlen felnőttek 90 százaléka az alacsony jövedelmű országokban él.

Az életkor tekintetében is jelentős globális különbségeket tártak fel. A 18 éves és idősebb felnőttek körében a WHO délkelet-ázsiai és kelet-mediterrán régiójában a cukorbetegség előfordulási aránya körülbelül 20 százalék. Ezekben a régiókban, valamint az afrikai térségben a legalacsonyabb a cukorbetegség kezelésének lefedettsége. Itt 10 cukorbeteg felnőttből kevesebb mint 4 szed glükózcsökkentő gyógyszert a betegségére.

A WHO a diabétesz egyre növekvő terheinek kezelésére egy új globális cukorbetegség-felügyeleti keretrendszert is elindít. A világszervezet szerint ez átfogó iránymutatást nyújt az országok számára a cukorbetegség megelőzésének, ellátásának, eredményeinek és hatásainak méréséhez és értékeléséhez. A kulcsfontosságú mutatók, például a glikémiás kontroll, a magas vérnyomás és az alapvető gyógyszerekhez való hozzáférés nyomon követésével az országok javíthatják a célzott beavatkozásokat és a szakpolitikai kezdeményezéseket.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük