November 14. – a cukorbetegség világnapja

Megosztás:

A kék kör 2006 óta a diabétesz, és annak világnapjának egyezményes jele, az ENSZ és a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) kezdeményezésére. 

Talán bele sem gondolunk, mennyire szerencsések vagyunk. De november 14-én emlékezzünk arra az emberre, Frederick Bantingra, aki 1922-ben felfedezte az inzulint. Ezzel lehetővé téve, hogy azóta több millió diabéteszes élhessen teljes életet, és a cukorbetegség diagnózisa már ne jelentsen halálos ítéletet. Manapság természetesnek vesszük, hogy kiváltjuk az inzulint a gyógyszertárban, egyre korszerűbb eszközöket használhatunk a vércukorszint méréséhez, az inzulin beadásához, és egyre több lehetőségünk van cukormentesen étkezni.

A diabétesz világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Ezen a napon született 1891-ben Frederick Banting, akinek Charles Besttel közös gondolata vezetett az inzulin 1922-es felfedezéséhez. A világnapot a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és tagszervezetei rendezik meg világszerte. Elsőként 1991-ben szervezte meg közösen az IDF és a WHO, látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Azóta egyre több embert érint a betegség, ma már több mint 350 millió embert kapcsol össze a világon. A cukorbetegek mellett egészségügyi szakembereket, ápolókat, és valamilyen módon a társadalom valamennyi tagját.

A diabétesz figyelemfelhívó szimbóluma a kék kör. A kék az égbolt, és az ENSZ színe is egyben. Az ENSZ önmagában szimbolizálja a nemzetek közötti összefogást, és a politikai felhangtól mentes fellépést olyan globális egészségügyi probléma ellen is, mint például a cukorbetegség. A kör pedig az emberiség egyik legősibb szimbóluma, ami egységet, összefogást, teljességet, egészséget és kerek, egész életet jelent. A logó a Unite for Diabetes kampány során született, és a cukorbetegséggel küzdő szervezetek és személyek világszintű közösségét jelképezi. Kari Rosenfeld (IDF) és lánya, Clare voltak az ötletgazdák még 2006-ban.

A Diabétesz Világnap alkalmából sok helyen és nagyon sok épületet kék színnel világítanak meg, melynek célja szintén a figyelem felkeltése.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük