Megelőzhető és kezelhető a cukorbetegség

A cukorbetegség a leggyakoribb krónikus anyagcsere-betegség. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) hasznos tanácsokkal szolgál a betegség tüneteinek felismerésére és a kezelésére vonatkozóan.
Az 1-es típusú cukorbetegséget régebben ifjúkori cukorbetegségnek is hívták, mert általában gyermek- vagy serdülőkorban kezdődik. Az inzulin termelődése folyamatosan csökken, majd rövidebb-hosszabb idő alatt megszűnik. A vérben egyre magasabb a cukor szintje, de a szervezet valósággal éhezik. Ez a betegség nem megelőzhető és jelenleg nem is gyógyítható, de élethosszig tartó, folyamatos inzulinpótlással kezelhető. Az 1-es típusú diabéteszben szenvedők aránya 4-5 százalékra tehető. Leggyakoribb tünetei a megnövekedett folyadék- és táplálékbevitel (testsúlycsökkenés mellett), fokozott vizeletürítés, hasi fájdalom, hányinger, látászavar, tudatzavar, fáradékonyság, dekoncentráció, levertség, magas vércukorszint és cukor a vizeletben.
Az inzulinrezisztencia (IR) a cukorbetegség előszobája. A hasnyálmirigy fokozott inzulintermelésbe kezd, hogy normális szinten tartsa a vércukrot. Gyanú esetén 3, esetleg 5 pontos terhelésese cukor és inzulin együttes vizsgálata szükséges. A második fázisban már a megemelkedett inzulin sem képes normális értéken tartani a vércukorszintet, ás az is elkezd megemelkedni. Legfőbb jellemzői között említendő a cukros ételek vagy nagy mennyiségű ételek elfogyasztása utáni idegesség, fáradékonyság, koncentrációs zavar, gyakori éjszakai felébredés, rossz alvás, alvás közbeni jelentős izzadás, étkezés kimaradás esetén ingerlékenység, változatlan életmód mellett testsúlygyarapodás, teherbe esési nehézség, gyakori cukoréhség.
A 2-es típusú cukorbetegség sokkal gyakoribb a hazai lakosság körében, a betegséggel diagnosztizáltak 90 százaléka ebbe a körbe tartozik. Ebben a betegségben szenvedők szedhetnek tablettákat, kaphatnak inzulint, vagy mindkettőt. Korai felismerése csak célzott szűrővizsgálattal lehetséges, ez 45 éves kor felett mindenkinél indokolt, főleg az alábbi kockázati tényezők mellett. Kockázati tényezők a családban előfordult cukorbetegség, kívánatosnál nagyobb testsúly, kóros vérzsírszint, ismert magasvérnyomás-betegség, érbetegség, valamint közvetlen családtagok korai halála (férfiak 50, nők 45 éves kor alatt) keringési betegségek következtében.
A cukorbetegségek legutolsó típusa a terhességi vagy szakszóval gesztációs diabétesz. Ide soroljuk fajtájától függetlenül a terhesség alatt felismert összes cukorbetegséget. Az ilyen elkülönítés oka, hogy a terhesség során az optimális kezelés az anya, a fejlődő magzat, a megszületendő gyermek egészségének a kulcsa. Köztudott, hogy a terhességi diabétesz visszafejlődhet a szülés után, csak ritkább esetekben marad fenn tartósan az állapot. A betegség kialakulására való hajlam több esetben fokozott. Ilyen a 30 évnél magasabb anyai életkor, az elhízás, a családban előforduló cukorbetegség, az ismétlődő vetélések, vesemedence-gyulladás, ismétlődő húgyúti fertőzések, valamint a fejlődési rendellenesség.
Forrás: CEOSZ
2025. április 9.
Indul a fogyasztóvédelmi konzultáció
2025. április 8.
Szénhidrát, ami segít fogyni?
2025. április 7.
Most akkor jó a dió és a mogyoró, vagy nem?
2025. április 4.
Teljes kiőrlésű pizza
2025. április 3.