Tíz tény a cukorbetegségről

Megosztás:

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének (CEOSZ) adatai szerint Magyarországon közel 800 ezer diagnosztizált cukorbeteg él, és további 500 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

Ám ami a legrosszabb, hogy ez a szám évről évre nő, 2027-re a 20-70 év közötti korosztályban már legalább minden 10. magyar cukorbeteg lesz.

A CEOSZ  felmérése rámutatott, hogy hazánkban a diagnosztizált cukorbetegek 4 százaléka 1-es típusú, autoimmun eredetű, 96 százaléka viszont 2-es típusú, szerzett diabéteszben szenved. Az egészségtelen táplálkozási szokások és a mozgásszegény életmód miatt a 2-es típusú cukorbetegség a leggyakoribb anyagcsere-megbetegedések közé tartozik.

Míg korábban főleg az idősebb korosztályra volt jellemző, az utóbbi néhány évben a cukorbetegség egyre nagyobb arányban érinti a fiatalokat is, és sokaknál már csak valamilyen szövődmény diagnosztizálásakor derül ki. A cukorháztartás zavarát jelezheti a fáradékonyság, a nehezen csillapítható éhség- és szomjúságérzés, a fokozott vizeletürítés, a látásromlás, a bőrviszketés, a gyakori húgyúti fertőzések, nőgyógyászati fertőzések, hirtelen fogyás, valamint a látásromlás. A diabétesz kockázatát növeli, ha a családban előfordult cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás, koszorúér-betegség vagy terhességi diabétesz.

A cukorbetegséggel kapcsolatos tények közül kiemelendő, hogy a 2-es típusú diabétesznek gyakran nincs semmilyen tünete, így a betegek egyharmada nem is tudja, hogy cukorbeteg. A cukorbetegség a vakság fő oka a munkaképes korú felnőttek között- Diabétesz esetén kétszer nagyobb a szívbetegség kialakulásának a kockázata.  Továbbá a cukorbetegség rontja a végtagok keringését, és ez azt jelenti, hogy azérintettek lábán már kisebb sérülések is nehezen gyógyulnak, emellett pedig nagyobb az esélye a fekély kialakulásának. A cukorbetegeknek érdemes odafigyelni még a jelentéktelen lábsérülésekre is, hogy elkerüljék a gombás fertőzéseket.

A cukorbetegségre hajlamosít az „alma-típusú”, hasra történő elhízás, mivel a betegség előszobájának tekintett inzulinrezisztencia kialakulásában jelentős szerepet játszik a hasi zsírszövet megnövekedése. A cukorbetegek számára ajánlott diéta alig különbözik az egészségesek számára javasolt étrendtől, például a mediterrán étrendből egyéni szükséglet szerint módosítva könnyen összeállítható. Enyhe szénhidrát-anyagcserezavar esetén mérsékelt fogyással jelentős javulás érhető el, késleltetve a szövődmények kialakulását. Akár már 6-8 kiló túlsúly leadásával, illetve napi 30 perc mérsékelt fizikai aktivitással, például tempós sétával is sokat tehetünk egészségünkért. A sikeres súlycsökkenésen átesett túlsúlyos cukorbetegek vércukorszint-értékei jelentősen javulnak. Végül fontos megjegyezni, hogy a cukorbetegség karbantartható: jól kezelve jelentősen csökkenthető a szövődmények kialakulásának a veszélye.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük